Ošetrenie horúčky u dieťaťa

(prvá pomoc, pred návštevou lekára a vyšetrením dieťaťa)

Horúčka  je sprievodným príznakom mnohých chorôb – u detí najčastejšie vírusových alebo bakteriálnych infekcií.

Normálna telesná teplota obvykle uvádzaná ako teplota do 37°C fyziologicky kolíše počas dňa, najnižšia je o 4-tej hodine, najvyššia o 17-tej hodine. U dojčiat a detí sa udáva rozsah normálnej teploty obvykle od 36,6°C do 37,2°C.

Objektívny údaj o teplote získame len správnym meraním teploty teplomerom, neriadime sa len odhadom teploty odhadom – pohmatom.

Na trhu sú v súčasnosti rôzne druhy teplomerov: digitálne kontaktné, bezdotykové infračervené ako aj bezortuťové sklenené teplomery s kvapalinou (lieh alebo gálium), ktoré sa javia najspoľahlivejšie.

Spôsob merania Normálna teplota Zvýšená  teplota (subfebrilita) Horúčka Hyperpyrexia
Rektálne (v konečníku) do 37,5°C 37,5°C – 38,5°C 38,5°C – 41,5°C nad 41,5°C
Axilárne (pod pazuchou) do 37°C 37°C – 38°C 38°C – 41°C nad 41°C

Najobjektívnejšie meranie teploty u dojčiat a batoliat je  v konečníku, pričom sa od nameranej teploty odpočíta 0,5°C.

Pri mierne zvýšenej teplote do 38 °C nepodávame lieky na znižovanie teploty. Dieťa má byť v domácom prostredí, kde dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa medikamentózna liečba horúčky u detí začína pri teplote nad 38°C nameranej v podpazuší. Dieťa počas horúčky treba obliekať do ľahkého bavlneného odevu a ak sa spotí, okamžite ho treba prezliecť. V noci je vhodné prikrývať ho len ľahkou prikrývkou.

Pri horúčke podávame lieky na báze:

  • paracetamolu (Paralen, Panadol) v dávke 15 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
  • a ibuprofenu (Nurofen, Brufen, Ibalgin), ktorý podávame v dávke 7 mg/kg hmotnosti a dávku, ktorú môžeme zopakovať najskôr o 6 hodín. Podávame vo forme sirupu, čapíka alebo tablety.
  • Pri vysokých teplotách s krátkym poklesom, môžeme tieto účinné látky striedať s intervalom 3-4 hodiny
  • Deťom do 15 rokov nepodávame lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Aspirín)!

Fyzikálne metódy chladenia – vhodné pri teplote nad 39°C

účinnými prostriedkami na znižovanie teploty sú zábaly a sprchovanie tela dieťaťa.

Postup pri zábaloch

  • Vhodnú tkaninu (uterák, plienka, plachta) namočte do vody 25 °C teplej, dobre vyžmýkajte a obtočte okolo hrudníka  (ruky a nohy dieťatka vynecháme). Potom dieťa zabaľte do suchej prikrývky.
  • Zábal aplikujte dieťaťu na 10 až 15 minút a zopakujeme ho 3 až 4 krát. Odporučená teplota okolia je 24 °C. Pri ukladaní do zábalu dieťa zväčša plače, ale plač utíchne po prvých chvíľach v zábale, dieťa sa cíti lepšie.

Postup pri sprchovaní

  • Sprchovať začnite od nôh postupne smerom hore tak, aby ste dieťa ochladzovali postupne.
  • Vodu treba nechať z kože odpariť, dieťa následne len zľahka zabaliť do osušky alebo do plachty.
X